Bakımı Yapılmayan Klimalar nedeniyle Oluşabilecek Hoş Olmayan Sonuçlar

Bakımı Yapılmayan Klima

Klimalar hava sirkülasyonu nedeniyle diğer elektronik aygıtlara göre sağlığımıza daha çok etki ederler. Bu da onların düzenli bakımlarını yaptırmamız için en büyük sebep fakat bunun dışında oluşabilecek başka olumsuzluklar da var, yazımızda bu hoş olmayan durumlar ile ilgili detaylar bulabilirsiniz. Siz siz olun düzenli klima bakımını asla ihmal etmeyin.

Bakımsız Klimaların Sonuçları

1. Yüksek Elektrik Faturası

Klimaların sorunsuz çalışması için bazı işlemlerin daha sık yapılması gerekir örneğin toz filtrelerinin temizlenmesi gibi. Servis çağırmadan kendiniz yapabileceğiniz bu bakım işlem oldukça önemlidir. Filtreleri yerinden çıkarıp musluk altında dilerseniz sıva sabun ya da başka bir deterjan ile yıkamak ilk temel bakım olup klimanızı kullanma yoğunluğuna göre 15-30 günde bir tekrarlamak klimanızın daha verimli çalışmasını sağlar, aksi takdirde klimanız ortamı istenen dereceye getirmek için daha fazla zorlanacak ve bu durum da daha fazla enerji harcamasına sebep olacak, sonuç daha yüksek elektrik faturası.

2. Aşınma ve Yıpranma

Evinizi soğutmak veya ısıtmak için daha fazla enerji kullanmak zorunda kalan cihazınız bu fazladan yük altında çalışmak zorunda kaldığı için bazı parçaları daha fazla aşınır ve yıpranır ve bu durum klimanızın çalışma ömrünün kısalması demek, daha sık bozulması ve arıza yapması demek. Bunu önlemek için her yıl 2 kez olmak üzere klimanızın periyodik bakımlarını yaptırmanızda fayda var. Hiç bir elektronik aygıt sonsuza kadar çalışmaz ne kadar çok yıpranır ve aşınırsa ömrü o kadar kısa olur. Ona ve kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik bakımlarını aksatmamaktır.

3. Soğutucu Gaz Kaçakları

Soğutucu akışkan ya da bilinen adıyla klima gazı klima sistemleri için oldukça büyük bir rol oynar. Adından da anlaşılacağı gibi klimanızın soğutma yapmasını sağlar. Ne yazık ki bakımlar düzgün yapılmazsa klimanızda zamanla gaz sızıntıları başlayabilir, bu sadece klimanızın soğutma yapmamasına sebep olmaz aynı zamanda çevreye zarar verir ve sizin tekrar gaz dolumu yaptırmanıza yani ek masraflara yol açar. Bakım esnasında boru tesisatınız ve bağlantı noktaları bakımı yapan servis elemanı tarafından bu tür durumlara karşı kontrol edilir.

4. Tutarsız Soğutma

Bir sistemin arıza yapması için çalışmayı tamamen durdurması gerekmez. Klimalar çalışmaya devam eder ancak onlardan beklediğiniz ısıtma veya soğutma bakımsızlık nedeniyle tutarsız olabilir. Sık kaşılaştığımız müşteri yorumlarından biri “artık klimamız eskisi gibi soğutmuyor”. Bakımsızlıktan tıkanmış bir klima iç ünite evaporatörü filtreleriniz temiz olsa bile sistemin performansını düşürür ve bu durumda klimanız hala soğutma yapar fakat eskisi gibi tüm odayı değil, sadece bir bölümünde etkili olabilir, çözüm tabi ki yine bakımları aksatmamak.

5. Hoş Olmayan Kokular

Klimalar çalışma prensipleri nedeniyle bakteri ve mikroplar için ideal bir ortam oluştururlar. Bakımsız klimalarda biriken bakteri, mikrop, toz ve tortu gibi etkenler cihazın zamanla kötü kokular yaymasına sebep olur. Klima bakımı sırasında kullanılana ntibakteriyel temizlik ilaçları ile yapılacak bakım işlemi sizi bu hoş olmayan kokulardan kurtaracaktır.

Bu Sonuçları Önlemek için Yapabilecekleriniz

Klima bakımının önemini bilmek nasıl yapılacağını bilmek ile aynı şey değildir. Bu görev ile ilgili yardım almak isterseniz bir teknik servis ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Biz Klimaxx Teknik Servis olarak size bu konuda hizmet etmeye hazırız. Servis teknisyenlerimiz klimanız için gerekli bakım işlemlerini yerine getirirken siz de klimanıza, ailenize, çevreye ve kendinize iyilik etmiş olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.