Klimanlarda Gaz Kaçağı ve Gaz Eksikliği Olduğuna Dair 4 Ana Belirti

Klimalarda Gaz Kaçağı Belirtileri

Birgün klimanızın eskisi gibi soğutmadığını veya hiç soğutmadığını fark eder ve bu duruma neyin sebep olduğunu olduğunu merak ederseniz bu makalemiz size aradığınız cevapları verecektir. Bu sorunun bir çok olası nedeni olsa da en sık kaşılaşılanı gaz eksikliği, dolayısıyla klima gaz kaçağıdır. Bunu anlamanın 4 ana sebebi vardır ve bu sebepleri altta açıkladık.

Klimamda Gaz Kaçağı Mı Var?

1. Soğutma Performansında Düşüş

Soğutucu akışkanın (Klima Gazı) başlıca sorumluluklarından biri evinizin içindeki ısıyı emmek ve sonra onu dış ünitenin fanı aracılığı ile dışarıya taşımaktır. Soğutucu gaz seviyesi düşükse klima bunu etkili bir şekilde yapamaz. Ortamınızın yeterince soğumadığını hissederseniz buna gaz eksikliği sebep olabilir. Gaz eksikliği genelde boru veya sisteminizde bir gaz kaçağı olduğuna işarettir ve bu sorun ortadan kaldırılmadığı sürece klimanız asla eski performansına tekrar kavuşmayacaktır.

2. Donmuş ve Buz Tutmuş Evaporatör

Klimanızda gaz sızıntısı olduğunun en etkili belirtisi iç ünite evaporatör bobininin buz tutmuş ve donmuş olmasıdır. Klima sisteminizdeki  klima gazının görevi aynı zamanda evaparatörün donma sorununu ortadan kaldırmak için gerekli ısıyı sağlamak. Klimanızın performansı düşerse iç ünitenin kapağını açın ve buzlanma olup olmadığını kontrol edin, bunu dış üniteye giren ince bakır borunun buz tutup tutmadığını kontrol ederek de yapabilirsiniz. Buzlanma varsa klimanızda gaz kaçağı ve eksikliği var demektir.

3. Daha Yüksek Elektrik Faturası

Klimanızda olası bir gaz kaçağı nedeniyle yeterli soğutma sağlayamayan cihaz bu durumu telafi etmek için daha uzun süre ve daha yoğun çalışmaya ihtiyaç duyar. Klimanızdan yeterli verim alamıyor ve elektrik faturalarınızda anormal bir yükselme söz konusu olursa bu da yine gaz eksikliği ve dolayısıyla gaz kaçağının bir işareti olabilir. Elektrik faturalarınızı düzenli olarak kontrol etmenizde fayda var. Beklenmeyen yükselmeler durumunda servis çağırın.

4. İç Üniteden Gelen Tıslama Sesleri

Görsel denetimler gerçekleştirmenin yanı sıra işitsel olarak da bazı tespitler yapmak mümkün. Diğer elektrikli aygıtlar gibi klimanızın da sessiz ve gürültüsüz çalışması gerekir. Ortam sessizken klimanızn çalışmasını dinleyin, tuhaf tıslama ve fıslama sesleri duyarsanız bunlar da gaz kaçağından kaynaklı sesler olabilir. Eğer bu tür sesler duyarsanız bunu çağıracağınız teknik servis ekiplerine bildirmenizde faydası olacaktır.

Bu Tür Durumlarda Hemen Servis Çağırın

Gaz sızıntı ve kaçakları küçük sorunmuş gibi görülseler de durum sanıldığı kadar basit değildir. Elektrik faturalarınızın yükselmesi dışında sıcak yaz aylarında serinleyememenin sıkıntısı gaz fiyatlarının yüksek olması nedeniyle gaz maliyeti ve klimanızda oluşabilecek hasarlar. Gaz kaçağından şüpheleniyorsanız hemen bir servis çağırmakta fayda var. Klimaxx hizmetinizdedir.